Avusturya’da insanı bir masalın tam da ortasında hissettiren kasaba ” Hallstatt “, son dönemlerde avrupa da bir çok gezgincinin ve fotoğraf meraklıların en çok tercih ettiği yer oldu. National Geopraphic’in bir anketine göre dünyada en çok fotoğrafı çekilen 5 yerden biriymiş! Hatta buranın revaçta olduğunu gören işiten Çin, kasabanın bir kopyasını kendi topraklarına yaptırmış! Zaten giderseniz burada bol bol Çinli turist görecek ve “Hallstatt’ı nereden biliyorlar ki” diyeceksiniz. İşte sebebi bu.

Hallstätter Gölü’nün güney batısında, Salzburg ve Graz şehirlerinin arasında bulunan Hallstatt 7000-8000 senelik zengin bir geçmişe sahip. Manzarasının verdiği büyülü hissin yanı sıra dikkat çekici yönü de Dünya’nın ilk tuz madenine ev sahipliği yapıyor olması. Bilinen en eski tuz maden yatakları Hallstatt’ta bulunuyormuş.

İşte nüfusu 1000 bile olmayan bu kasabaya, dahası yolunuz Avusturya ya yada Viyanaya düşerse en azından bir gününüzü ayırıp mutlaka görmeniz gereken bir yer Hallstatt. Ve ben de Hallstatt Gezilecek Yerler yazısını yolunu buraya gitmek isteyen turistlere bilgi edinmeleri amacıyla büyük bir keyifle yazıyorum.

Hallstatt 1997 yılından beri UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Ortaçağ kasabası olma serüvenini günümüze kadar sürdürmektedir. Buyrunuz Hallstatt’a… 🙂

WHERE İS THE HALLSTATT ?

hallstatt-haritasi


Hallstatt, Avusturya’nın Yukarı Avusturya bölgesinde, Salzkammergut’a bağlı bir köy.
Hallstatt Salzburg arası 70 kilometre 1 saat 10 dakika,
Hallstatt Viyana arası 290 kilometre 3 saat 20 dakika
Hallstatt Graz arası 180 kilometre 2 saat 20 dakika mesafede.

HALLSTATT’A NE ZAMAN GİTMELİ?

Hallstatt Alp dağlarının eteklerinde olduğundan dağ iklimine sahiptir. Kışın hava -5 dereceye kadar düşmektedir. Yazın ise 25 derecelere kadar yükseliyor. Hallstatt’ın her mevsim farklı bir duygusu var. Gideceğiniz mevsim biraz da sizin geçirmek istediğiniz tatile bağlı. Revaçta olan sezonu yaz dönemi fakat karlarla kaplı, bembeyaz bir doğanın tadını çıkarmak için burası tam da biçilmiş bir yer. Karlar altında çok da romantik bir tatil geçirmek istiyorsanız. İnstagramda da bulabiliceğiniz üzere güzel hoş kareler mevcut.

HALLSTATT’A NASIL GİDİLİR ?

Viyana’dan Arabayla

3,5 saat sürüyor ama bizce trene binin. Tren seyahatini seviyorsanız 1 saat daha fazla sürüyor ama hem eğlenceli hem de ekonomik. Zaten arabanızı da şehre 1 km uzaklıktaki otoparka bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Viyana’dan arabayla gelecekler yol güzergahı üzerinde Landzeit Voralpenkreuz diye üç yıldız bir dinlenme oteli mevcuttur.. Konum için tıklayınız.

Viyana Hallstatt Tren Opsiyonu

Viyana ve Salzburg trenle Hallstatt’a gitmek için en çok tercih edilen iki şehir. Gidiş-dönüş bileti 3 veya 4 hafta önce alındığı takdirde yaklaşık 35 euro. Ben 2 günlük Viyana gezimin ardından Cumartesi sabah 07.55 treni ile 1 aktarma yaparak Hallstatt’a gittim. 3 buçuk saatlik yolculuğumun en güzel kısmı ise doğanın gittikçe güzelleştiği ve Hallstatt’a yaklaştığımın hissini veren son 1 saatiydi. Herkes gibi sizin de istasyona varınca gölün karşısına geçmek için tek bir seçeneğiniz olacak; tek yön 2.5 euro vereceğiniz, toplamda 4 dakika süren ve trenlere göre saatleri düzenlenmiş minik bir tekne.

Dönüş için aklınızdan çıkmaması gereken en önemli şey; 18.54 hem Viyana hem de Salzburg için Hallstatt’dan kalkan son tren. Son sefer kimi zaman 2 aktarma, kimi zaman ise 3 aktarma oluyor. Eğer günübirlik gidiyorsanız bunu gözden kaçırmamanızı ve günün ilk saatlerindeki tren ile yolculuk yapıp gününüzü verimli geçirmenizi tavsiye ederim. (Tren saatlerini öğrenmek ve bilet almak için www.oebb.at/de sitesini ziyaret edebilirsiniz.)

HALLSTATT’TA GEZİLECEK YERLER

1. TUZ MADENLERİNİ GEZMEK

hallstatt-ulasim

 

Hallstatt’ın gezilecek en turistik yeri Tuz Madenleri. Bilindiği üzere Dünya’nın en eski Tuz Madenlerinin burada bulunuyor olması zaten burayı oldukça çekici hale getiriyor. Tuz Madenleri’ne çıkmak için iki seçeneğiniz mevcut; 1 saatlik bir yürüyüş parkuru veya 3 dakikalık bir füniküler macerası. Özellikle soğuk havalarda füniküler en çok tercih edilen seçenek. Toplamda 30 euro vererek finikülerle gidip dönüyorsunuz ve Tuz madenlerini Finikülerde bulunan bir rehber eşliğinde geziyorsunuz. Eğer vaktiniz bol ve hava da güzelse o zaman siz yürüyüş parkuru tarafından bekleniyorsunuz demektir. Yürümeyi seçiyorsanız toplamda 26 euro veriyorsunuz ve 4 euro cebinizde kalıyor. Ben yürümem arkadaş işim acil diyorsanız finikülerle sizi yukarı alalım o zaman 🙂

Önemli bir not; Tuz Madenleri ve yukarı çıkan füniküler Aralık’tan Nisan’a kadar kapalı.

2. SKYWALK’A (Gözlem Noktası’na) ÇIKMAK

Füniküler ile yukarı çıktığınızda ilk nereye gideceğinizi şaşıracaksınız. Ama nereye gideceğinize karar vermenize gerek kalmadan ayaklarınız sizi kendiliğinden Gözlem Noktası’na götürecek. O meşhur üçgen panoramik görüşün olduğu yere ilerlerken beklentiniz biraz daha arttacak. Ve sonunda karşınıza sessizliğin, huzurun ve sadeliğin tablosu çıkacaktır. Yukarıda bunun videolu halini sizinle paylaşıyorum. Ambiansı o kadar güzel ki kolay kolay buradan ayrılamayacaksınız. Konum için tıklayın.

3. HALLSTATT SOKAKLARINI TURLAMAK

Akşam saat 7’den sonra çoğu dükkan ve (cafe) yemek yerleri kapalı, Hatta bu saatlerden sonra şehrin öldüğünü söylesem çok da abartmış olmam. Türkiyemizin hemen hemen bir kaç ilininin küçük kasabalarında da böyle bir durumla karşılaşmıştık. Hem bu yüzden hem de gün ışığında manzarayı daha güzel görebilmek için öğlen saatlerinde sokakları dilediğinizce gezebilirsiniz. Her bir sokağın ayrı bir ambiansı var. Siz de aklınıza estiği gibi sokaklara girip çıkın, banklarda oturun, bol bol fotoğraf çekin ve doğayla bütünleşin. Çünkü kasaba ister istemez sizi o havaya sokuyor. Şehrin kuru gürültüsünden kurtulmuş bir doğa ve siz…. Mükemmel değil mi ?

4. HALLSTATT MEYDANINI GEZMEK


Avrupa’nın klasikleşmiş meydanlarına alışmış olsak da burası kaybolmanın nerdeyse imkansız olduğu küçük bir meydana sahip. Zaten hepi topu 1.5 km’lik bir alana sahip Hallstatt… Meydanın ortasında bulunan Holy Trinity (Baba, Oğul, Kutsal Ruh) sütununun önünde, yüzünüz göle doğru dönük şekilde durursanız sütunun sol çaprazında Evangelist Klisesi’ni görebilirsiniz, sağ tarafında minik kafelere ve dükkanlara rastlayabilir, Bu sütunun sol tarafına doğru giderseniz ise köyün diğer ucu, yürüyüş rotaları sizi bekliyor olacak. Konum için tıklayın.

5. KANO VEYA TREKKİNG KEYFİ YAPIN

Yazın Hallstatt’daysanız, o zaman Salzkammergut Gölü’nde kano keyfine değicek hiç birşey yok. Ne yazık ki fiyatlar oldukça yüksek. Çünkü Yaz kış uğrak bir bölge olan Hallstatt ın uzak doğulu arkadaşlarımız fiyatları yükseğe çekmiş durumdalar. kasabada yarım ve tüm günlük kano turları var. Tüm günlük tur 350 Euro, yarım günlük tur 250 Euro.

6. BEİNHAUS (KEMİK EVİ) ZİYARET ETMEK

Hallstatt’daki kemik evi içinde 1000’e yakın kafatasını bulunduran açık kafatası mezarlığı. Bu kemik ev köyün tepesinde görülen St Michael Kilisesi’nin giriş kısmında bulunuyor. 1700’lü yıllarda zamanla mezarlıklar dolduğunda ölülerin kafataslarını ve kemiklerini çıkarıp kurutmuşlar, temizlemişler ve kafataslarını motiflerle boyamışlar ve daha önce bir kaç tane olan evlerde bunları barındırmışlar. Bu kafataslarının bir kısmı 18nci yüzyılın sonlarına doğru boyanmış, bazısı ise 20’nci yüzyılda hala boyanmaya devam edip sergilenmiş. En son konulan kafatası ise 1983 yılında hayatını kaybeden bir kadına ait. Kendisi ölmeden önce kemiklerinin ve kafatasının oraya konulması için vasiyette bulunmuş ve kafatası kurutulup buraya konmuş. Ben korkmam kafataslarını ve kemikleri görürüm diyorsanız 3 euro gibi bir bedelle buraya giriş yapıp görebilirsiniz. Konum için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.