MARKALI GİYİM ÜRÜNLERİ NE ZAMAN ALINIR

Bu yazımda pahalı markalara sahip olan ürünlerin hangi dönem içerisinde alınacağı yada alınmayacağı hakkında size kısaca bilgi verme isteği duydum. Biliyorsunuz daha önce İstanbul gibi büyük şehirlere daha küçük yerlerden alışveriş için insanlar dönemler halinde gelip ihtiyaçlarını görüyorlardı. Örn; Kışın Tekirdağ’dan adamcağız kalkıp İstanbul Merter tekstilciler merkezine gelip yazlık alışverişini görüyordu. Bu gibi durumlara günümüzde pek sık denk gelmesek te yine böyle düşünen insanlar genç arkadaşlar günümüzde halen var. O yüzden bu tür ürünler özellikle pahalı markalı ürünler hakkında aşağıdaki bilgilendirmemi okumanızda yarar var diye düşünüyorum.

1. Benzerlerine göre daha kaliteli oldukları zaman:

  • Church’s BuckdenMalzeme: Marka ürünler genelde kaliteli ve doğal malzemeler (Örneğin, takım elbisede %100 yün, gömlek ve tişörtte %100 pamuk, kravatta %100 ipek, ayakkabıda %100 deri, vb.); özel teknolojiler ile geliştirilmiş özel malzemeler (Örneğin, leke tutmaz, buruşmaz, su geçirmez kumaşlar; ayağın şeklini alan ayakkabı tabanları, vb.) kullanırlar.
    Kullanım rahatlığını doğrudan etkilediği için, malzemenin cinsinden “asla” taviz verilmemelidir. İçine polyester ve benzeri yapay malzemeler karıştırılmış ürünler tercih edilmemeli, ucuz olmaları cazip gelmemelidir. Sonuçta görüntüsü size güzel gelsede 3-4 giyimden sonra şekli bozulmaya başlar ve güzel gözükmez.
  • İşçilik: Marka ürünlerin işçilikleri genelde daha düzgün, özenli ve sağlamdır. Hatta dikişlerin birleşim yerlerinde kumaşın deseninin devam etmesine dikkat edilir, böylece çok düzgün görünen ürünler elde edilir. Bazı markalar, fabrikasyon üretim yerine el işçiliğini tercih eder (Günümüzde kaliteli işçilik arayan markaların el işçiliği ile çalıştığını ekleyeyim). Ayakkabı, mont ve çantalarda dikişlerin ve fermuarların su geçirmemesi sağlanır. Yamuk, parçalar arasında görünüm farkı olan, küçük de olsa defosu yada bir yerinde delik  olan ürünler kalite kontrolde tespit edilerek satışa sunulmaz. Sonuç olarak kaliteyi sağlamak için her zaman temiz ürün piyasaya sürmek zorundadırlar.
  • Camper Pelotas ArielDayanıklılık: Kaliteli ürünler kullandıkça renk ve yapılarını kolay kolay kaybetmezler. Bu yüzden kullanım ömürleri benzerlerine göre çok daha uzun olur. Kaliteli bir ürüne daha fazla para verirsiniz, ancak çok daha uzun süre kullanırsınız. “Bir tane pahalı ürün alacağıma, benzerinden iki-üç tane alır sürekli yeni giyerim” zihniyetini ben şahsen benimsemem. Kaliteli ürünün de iyi bakıldığında uzun süre yeni gibi görüneceğini bilirim bu yüzden dayanıklı ve temiz bakılarn bir ürün olduğundan fazla kullılabilir.
  • Rahatlık: Ayakkabının tabanının ayağın şeklini alması, su geçirmezlik, koku oluşumunun engellenmesi, bedenlerdeki çeşitlilik (Örneğin, boyunun yanı sıra genişliğinin de seçilebildiği ayakkabılar) gibi özellikler, kullandığınız sürece kaliteli bir ürünün sizi rahat ettirmesini sağlar. Bütün bir günü kar içinde geçirdikten sonra arkadaşlarınız ayakkabılarını çıkarıp çoraplarının suyunu sıkarken, siz kaliteli bir botun içerisindeki kuru ve sıcak ayaklarınız ile geçirdiğiniz günün keyfini çıkarırsınız.

2. Benzerlerine göre daha güzel oldukları zaman:
Markalar hunharca birçok tasarımcı ile çalışıyorlar. İnsanı baştan çıkaracak ürünler üretmeleri gayet normal. Örneğin yandaki Moncler’in şu Hırkasını görünce kendimi kaybetmiştim 🙂 Tasarımının ve ince işçiliğinin cazibesine karşı koyamayıp hemen satın aldım.

3. Az sayıda üretildikleri zaman:
Pahalı markaların, sürümden kazanan ucuz markalara göre daha az sayıda üretim yapacağını düşünerek, pahalı bir ürün aldığınızda bunu binlerce başka insanın üzerinde görmezsiniz. Genelde günümüzde böyle ürünler ya özel sipariş üzerine üretilmektedir yada sınırlı sayıda olup özel müşterilere satılmaktadır. Bu ürünleri ilk deneyenlerde genelde günümüz sosyal medya fenomenleri olmaktadır. 

4. Satış sonrası hizmet farklı olduğu zaman:
Yine bir örnekle devam edeyim: Lisedeyken harçlıklarımdan denkleştirip bir Harley Davidson çizme satın almıştım. O zamanlar pek kıymetli, gözüm gibi bakıyorum. Bir sene filan kullandıktan sonra tabanından koku gelmeye başladı. Tarif edemeyeceğim derecede üzüldüm, ne yapacağımı bilemedim. Satın aldığım yere götürüp sorayım dedim, “Biz bir inceletelim” dediler. Bir süre sonra aradılar, “Özür dileriz, size yeni bir ürün vereceğiz” dediler. 18 yaşındaki bir çocuğu önemseyip o kadar mutlu ettiler ki, sonraki 15 yıl boyunca en az 5 çift daha Harley aldım. Sonuçta çok alamadım çünkü sağlam ve dayanıklı ayakkabıdır.

Peki ne zaman pahalı markalı ürün alınmaz?

1. Yukarıda saydığım farklılıklara sahip olmayıp sadece üzerinde logosu var diye.

2. Kullanımda bir yararı olmayan hatta çoğu zaman zorluk yaratan sırf özel malzemeler kullanılıyor diye. Örneğin, geçenlerde bir mağazada kazaklara bakıyorum. Birkaç kazağın diğerlerinin 3-4 katı pahalı olduğunu farkettim. Farkı sordum, “Bilmem ne ipliğinden örgü işlemi yapıldığı için dediler. Pek bir farkı olmadığı için hiç oralı bile olmadım. Sonuçta bunlar her yerde olmasa da satış için tuzak oluşturan cümleler.

3. Sezonunda mağaza ile firmanın web sitesi arasında satışlarında farklılık varsa. Firmanın orjinal web sitesindeki store’dan alım yapabilirsiniz. Gidip mağazaya fazladan para vereceğinize ilgili ürünü firmanın web sitesinden almanız sizi kar’a geçirecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir