KIŞ GİYİMİ – İSTANBULDA KIŞ GİYİMİ

Arkadaşlar merhaba, Kış geldi geliyor en sonunda gelecek derken, kış mevsimini yarılar olduk. Sizlere bu yazımda kışlık giyim üzerine bir kaç püf noktadan bahsedeceğim.

Ülkemiz genelinde bahsedeceğim kışlık giyim genelde Marmara bölgesi hatta İstanbul ağırlıklı olacak. İstanbul da yaşıyor olmamın etkisiyle yazımıza başlıyayım. İstanbul da genelde son 5 yıldır kar yağışı neredeyse yağmamakla beraber günübirlik yağışlar neticesiyle ağır kış giyimi mevcut değildir. Doğu bölgelerimizdeki gibi kalın kalın kabanlar , kalpaklar giyim esnasında pek gözükmemektedir. Erkekler günlük işe gidişlerde daha şık görünüme kavuşmak için kombinlerinde daha da iyi bir uyum arayışı içindedir.

Konunun girişinde dediğim gibi İstanbul da yaşıyor olmam sebebiyle genelde de klasik giyim tercih ettiğimden dolayı takım elbise üzerinde trençkot, ve kaşe tercih etmekteyim. Trençkot genelde favorilerim arasındadır. Rahat kalıp giyilen takım elbisenin üzerine genelde trençkot daha uyumlu olduğundan tercih edilebilir. Kıyafet stiliniz klasik olduğunu düşünürsek füme ve koyu lacivert bir trençkot kurtarıcı olabilir. Çeşitli renk sıkalasında ve modelinde trençkotlar mevcut olduğundan içi astarlı ve önden kemerli trençkotlar kapalı bir havada da özellikle sizi soğuktan yağmurdan koruyan şık bir görüntü sergilemektedir.

Kullanmış olduğum diğer bir kıyafetse Diz hizasının bir tık üzerinde olan kaşe yada palto diyelim. Palto ve trençkotun diz kapaklarımın 3-4 cm üzerinde olmasına özen gösteriyorum. Spora kaçmaması içinse kalça hizasından aşağı olmasına dikkat ediyorum. Kısacası boy ebatına göre alım yapıyorum yada sonradan düzelttiriyorum. Renk uyumu olması açısından Takım elbiseyi gri olarak düşünürsek Koyu Laci bir Kaşe ile tamamlayıp yine koyu laci bir ayakkabıyla kombini oluşturmaya çalışmaktayım.

Bir diğer önemli giyim detayı ise erkekler için daha uygun tabiri olan ” kaşkol ‘dür ” Kaşkol yada atkıyı üzerimde ayakkabı ile genelde kombin oluşturduğu için sıklıkla tercih etmekteyim. Örn; Gri takım elbiseye giydiğimde genelde koyu laci ayakkabı ve koyu laci yün kaşkol ile uyumlu hale getirmekteyim. İstanbul da çalıştığınız ortam tabir-i caizse plaza beyefendisi görünümü oluşturuyorsa şık kombinler oluşturmak için sabahları özeniyorsunuz. O yüzden her detayı ister istemez önemli oluyor.


İkinci olaraksa eldiven, İnstagramda artworth_brothers diye İsviçreli kardeşler var. Onların fotoğraf çekimlerinde kullandığı eldivenler tam istediğimiz gibi olmakla beraber şıklık olarakta zarif bir görünüm oluşturmaktadır. Kışlık trençlere yada Paltolara uyumlu renklerle güzel kombinler oluşturabilirsiniz. Ben genelde içi yün dışı yumuşak deri ve kumaş şeklinde olan düğmeli eldivenler kullanmayı tercih ediyorum. Erkek elleri biraz diri durduğu için daha naif göstermektedir.

Üçünü olarak da şemsiye kış mevsiminin vazgeçilmez aksesuarlarından biri. Şemsiye tercihinde de kaliteden taviz vermeyin derim. Üç kuruş fazla ödeyin kaliteli bir şemsiye alın derim. Rüzgarda açılmayan yada eğilip yamulmayan kaliteli bir şemsiye almanızı gerekirse sizin önemli bir gününüzü kurtaracaktır. Ve böylelikle verdiğiniz paranın hakkını çıkaracaktır. Bir adet ahşap baston şemsiye alın derim; Hem şık bir aksesuar, hem de açılınca gayet geniş olduğundan şık durmaktadır.; Bazen başkalarını da düşünmek durumunda olduğunuzu bilin istedim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir